eggrafes 20 21

10Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ/

ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Αγαπητοί γονείς σας ενημερώνουμε για:

A) Τη λειτουργία Ολοήμερου Προγράμματος

1. Τo O.Π. λειτουργεί έως τις 16.00΄ με ελάχιστο αριθμό 14 μαθητές.
  2. Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15.00΄), εφόσον έχει δηλωθεί στην αίτηση-δήλωση  των γονέων/κηδεμόνων.
  3. Η δηλωθείσα ώρα αποχώρησης παραμένει η ίδια , μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους.
  4. Η φοίτηση των μαθητών που εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα είναι υποχρεωτική. ( Αυτό σημαίνει ότι οι εγγεγραμμένοι μαθητές/τριες φοιτούν καθημερινά και  αποχωρούν καθημερινά  την ώρα που έχει δηλωθεί , και μόνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης αποχωρούν νωρίτερα αφού οι γονείς έχουν  ενημερώσει το  σχολείο. Παρακαλούμε να προγραμματίσετε τις εξωσχολικές δραστηριότητες των παιδιών μετά τις 16.00΄).
  5. Μπορεί να συγκροτηθεί τμήμα Πρόωρης Υποδοχής μαθητών (07:00΄-08:00΄) σε σχολεία που διαπιστώνεται σχετική ανάγκη και εφόσον εγκριθεί  από τον Περιφερειακό Δ/ντή Εκπαίδευσης. Στο τμήμα αυτό, δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι και φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα . Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του τμήματος Πρόωρης Υποδοχής μαθητών είναι  10 μαθητές.
  6. Το τμήμα Πρόωρης Υποδοχής λειτουργεί ως εξής :

07.00΄έως 07.15΄: προσέλευση  (ΑΥΣΤΗΡΑ)/ 07.15΄έως 08.00΄: εκπαιδευτικές δραστηριότητες.

1. Στην περίπτωση που ο αριθμός των φοιτώντων μαθητών στο /α ολοήμερο/α τμήμα/τα καθώς και στο τμήμα Πρόωρης Υποδοχής κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους δεν πληροί τις παραπάνω προϋποθέσεις , τότε αναστέλλεται η λειτουργία του με απόφαση του οικείου Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ύστερα από σχετική εισήγηση του αρμόδιου Σχολικού Συμβούλου.
  2. Η φοίτηση των μαθητών στο Ο.Π. και την Π.Ζ. διακόπτεται όταν ο μαθητής συμπληρώσει 15 συνεχόμενες απουσίες που δεν δικαιολογούνται από ιατρική γνωμάτευση ή όταν ο γονέας ζητήσει γραπτώς τη διακοπή της φοίτησης ή όταν ο γονέας δεν επικαιροποιήσει την εγγραφή του παιδιού  κατά το 2Ο δεκαπενθήμερο του Νοεμβρίου και το 1Ο  δεκαπενθήμερο του Φεβρουαρίου.

Β)  Την εγγραφή στο Ολοήμερο Πρόγραμμα

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα μπορούν να εγγράφονται:

1. Οι μαθητές/τριες των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική πρόσφατη βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι.

( Οι  αυτοαπασχολούμενοι, ελεύθεροι επαγγελματίες αρκεί να προσκομίσουν πρόσφατη βεβαίωση του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους.

1. Οι μαθητές/τριες , των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες: ( μαθητές πολύτεκνων/ τρίτεκνων / μονογονεϊκών οικογενειών, μαθητές με γονείς με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένους σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένους), προσκομίζοντας σχετικά δικαιολογητικά ( π.χ. πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης).
  2. Οι μαθητές/τριες , των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες είναι πολίτες τρίτων χωρών και διαμένουν σε κέντρα ή δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του Ο.Η.Ε.
  3. Μαθητές/τριες Ρομά.

Η εγγραφή στο Oλοήμερο Πρόγραμμα για την Α΄Δημοτικού πραγματοποιείται από τις 15 έως  τις 29  Μαΐου 2020 στο Γραφείο της Δ/ντριας του Σχολείου, καθημερινά (11.00΄- 13.00΄).

Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης εγγραφής στο Ο.Π. απαιτείται η γραπτή έγκριση του οικείου Διευθυντή Π.Ε. και μόνο για λόγους που κρίνονται ιδιαίτερα σοβαροί.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ, 14/05/2020                                                                     ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ