eggrafes 20 21

10ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-21

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109Α) και της υπ΄ αριθμ. Φ.6/55081/Δ1/13-05-2020 εγκυκλίου του ΥΠ.Π.Ε.Θ. τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

• Φωτοτυπία της σελίδας εμβολίων του βιβλιαρίου υγείας του/της μαθητή/τριας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια και Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή( θα σας δοθεί από το σχολείο).
  • Αποδεικτικό στοιχείο ( πρωτότυπο) από το οποίο αποδεικνύεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (Λογαριασμός ρεύματος, ΕΥΔΑΠ, Σταθερής Τηλεφωνίας, Συμβόλαιο Οικίας, Αντίγραφο εκκαθαριστικού σημειώματος εφορίας).
  • Βεβαίωση Φοίτησης Δημόσιου ή Ιδιωτικού Νηπιαγωγείου με άδεια λειτουργίας Νηπιαγωγείου και όχι Παιδικού Σταθμού. (Παραλαμβάνεται από το Νηπιαγωγείο)
  • Ταυτότητα ή διαβατήριο και των δύο γονέων. ( Εκτός των μονογονεϊκών οικογενειών).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι γονείς των αλλοδαπών μαθητών θα πρέπει να προσκομίσουν και Πιστοποιητικό Γέννησης, επίσημα μεταφρασμένο και σε περίπτωση που δεν το διαθέτουν μπορούν να προσκομίσουν Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης.

(Φέτος στην  Α΄ δημοτικού θα εγγραφούν τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2014.)

Οι αιτήσεις εγγραφής θα γίνονται καθημερινά από 15 έως και 29 Μαΐου στο γραφείο της Διευθύντριας του Σχολείου από 11.00΄ έως 13.00΄ με την προβλεπόμενη μέριμνα για την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού. (Συνιστάται η χρήση μάσκας).

ΕΙΣΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΔΟ ΑΧΙΛΛΕΩΣ.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Κυριακή Γιαννακάρα