syllogos gonewn2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΚΑΛΕΣΜΑ

Αγαπητοί Γονείς,

Η πρώτη επικοινωνία του νέου ΔΣ του Συλλόγου μας γίνεται σε περίοδο που οι δυσκολίες για τα παιδιά μας και τις οικογένειές μας αυξάνονται καθημερινά.

…Πανδημία, Lockdown, οικονομικές δυσκολίες – οικονομική  κρίση...

-  Μπροστά μας έχουμε τη  νέα πραγματικότητα του κλεισίματος των δημοτικών σχολείων, με πρόσθετες δυσκολίες για την εκπαίδευση των παιδιών μας. Ο εξοπλισμός του σχολείου, ο εξοπλισμός που θα διατεθεί στους εκπαιδευτικούς και θα χρησιμοποιηθεί από αυτούς πρέπει να διασφαλίζει την δυνατότητα ποιοτικής εκπαίδευσης των παιδιών μας. Παράλληλα κανένα παιδί δεν πρέπει να βρεθεί αποκλεισμένο από την εκπαιδευτική διαδικασία λόγω έλλειψης απαραίτητου εξοπλισμού.

-  Παραμένουν οι ελλείψεις και αδυναμίες σε ουσιαστικά προληπτικά μέτρα, που μαζί με τους εκπαιδευτικούς μας εντοπίσαμε το προηγούμενο διάστημα (στελέχωση με το αναγκαίο διδακτικό προσωπικό, στελέχωση με προσωπικό καθαριότητας, επάρκεια απολυμαντικών, μέγεθος τμημάτων, στελέχωση ολοήμερου, συνενώσεις τμημάτων λόγω έλλειψης προσωπικού, κ.λπ). Αυτά δεν μπορεί να επαναληφθούν όταν ανοίξουν τα σχολεία.

Αυτά τα προβλήματα δεν μπορεί με επάρκεια να τα διεκπεραιώσει ούτε ο καθένας μόνος του, ούτε ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων. Θα ήταν λάθος να αυξάνουμε τη συνδρομή των μελών του συλλόγου, να πληρώνουμε ξανά και ξανά και τελικά να μη διασφαλίζεται αυτό που απαιτείται για την υγεία και τη μόρφωση των παιδιών μας.

Όμως η αγωνία των γονιών είναι δίκαιη και δικαιολογημένη. Το βασανιστικό ερώτημα, γιατί να συμβαίνουν αυτά, γιατί έχουμε αυτές τις ελλείψεις, οφείλει να βρίσκει απάντηση, κυρίως όταν αυτή η απάντηση φωτίζει και την λύση. Στα δίκαια αυτά αιτήματα, στην αγωνία όλων μας για τις ανάγκες των παιδιών μας, μπορούμε και πρέπει να δώσουμε όλοι μαζί τον καλύτερο εαυτό μας για την λύση τους. Σε αυτή την προσπάθεια το ΔΣ του Συλλόγου μας θα χρειαστεί τη στήριξη και τη συμβολή όλων των γονιών, αλλά και των εκπαιδευτικών μας.

Ιδιαίτερα αυτή την περίοδο προστίθενται σοβαρές δυσκολίες λόγω της οικονομικής κρίσης: άνεργοι γονείς, αναστολή συμβάσεων, ανασφάλεια, κ.λπ. Στο ΔΣ κρίναμε ότι δεν μπορεί και δεν πρέπει οι γονείς να δυσκολεύονται και να περιορίζουν τη συμμετοχή τους στο Σύλλογο, αναλογιζόμενοι μεταξύ άλλων και το κόστος της ετήσιας συνδρομής. Η μείωση της συνδρομής στα 5 ευρώ ανά γονιό είναι συμβολική και προφανώς δεν θα μπορέσει να συμβάλει στην επίλυση κανενός προβλήματος. Η συλλογική αλληλεγγύη, από την άλλη, μπορεί να αποτελέσει ουσιαστική απάντηση και στήριξη ώστε όλοι μαζί να μπορέσουμε να διασφαλίσουμε τους καλύτερους δυνατούς όρους για τη υγεία, την ασφάλεια και τη μόρφωση των παιδιών μας.

Σε ζητήματα που συνδέονται με την υγεία και τη μόρφωση των παιδιών μας δεν κάνουμε εκπτώσεις και αν αυτό απαιτεί την ενεργό συμμετοχή όλων μας μπορούμε να το πετύχουμε.

Καλή υγεία, καλή μόρφωση στα παιδιά μας

Καλά κουράγια σε όλους μας

Το Δ.Σ. του Συλλόγου

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ   Χρήστος Παπάζογλου