1p

6η Μαρτίου Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

«Υπάρχουν χέρια που φυτεύουν ένα δέντρο
και άλλα χέρια που του βάζουνε φωτιά
υπάρχουν χέρια που σαν πέσεις σε σηκώνουνε ξανά
σίγουρα θα `χεις συναντήσει δύο χέρια σαν κι αυτά…»

Με το  τραγούδι Χέρια σαν κι αυτά από του Locomondo ξεκίνησε η δράση μας. Το ακούσαμε, το χορέψαμε και πλέον σειρά είχε το  βιβλίο…  «Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε»

Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε… υπάρχουν τόσα που τα χέρια μπορούν να κάνουν… Τι κάνουν τα δικά σας χέρια;

Αρχείο PDF: Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε

Η σειρά τώρα ήταν δική μας! Δημιουργήσαμε και αποτυπώσαμε όλα αυτά που θέλαμε να «φωνάξουμε» στους συμμαθητές μας…

2p

Και μόλις ολοκληρώσαμε την ομαδική μας εργασία ανυπομονούσαμε να μοιραστούμε τον ενθουσιασμό μας με τη διευθύντρια και τους άλλους δασκάλους μας. Η κ. Εύη μας υποδέχθηκε με πολλή χαρά και με λόγια «φωτεινά» επιβράβευσε την όμορφη μας αποτύπωση. «Με πρωτάκια σαν εσάς είμαι σίγουρη πως το σχολείο μας δεν έχει να φοβηθεί τίποτα».

3pp

4p

“Δεν έχουν μόνο τα παραμύθια κακό λύκο. Έχει έναν και το σχολείο μου. Τη λένε Άγκνες και τριγυρίζει με την αγέλη της. Για να βάλω ένα τέλος στις κοροϊδίες της και να βρω κι εγώ φίλους, έφτασα να γίνω κι εγώ… «λύκος».

5p

Στο σχολείο, η Σάρλοτ ακούει λέξεις που κόβουν σαν δόντια κοφτερά, κι έτσι νιώθει έναν κόμπο που όλο μεγαλώνει. Θα βρει άραγε τρόπο να νικήσει τον φόβο και τον θυμό;

Αφού προβληματιστήκαμε αρκετά ακούγοντας την αφήγηση συζητήσαμε, εάν εντοπίζουμε κοινές συμπεριφορές με τους ήρωες της ιστορίας.

Τέλος, δώσαμε την υπόσχεση ότι τα χέρια μας θα κάνουν όλα εκείνα που σημειώσαμε και τα λόγια μας δεν θα πληγώνουν κανέναν.

Και αφού παρουσιάσαμε τις δημιουργίες μας στης πρωινή προσευχή και καταχειροκροτηθήκαμε από τους συμμαθητές και τους δασκάλους μας, οι ομαδικές μας εργασίες πλέον κοσμούν την είσοδο του σχολείου μας!

6p

7p