2022 2023

10ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ  ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-23

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109Α) και της υπ΄ αριθμ. Φ.6/18474/Δ1/18-02-2022 εγκυκλίου του Υ.ΠΑΙ.Θ τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

•  Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (θα σας δοθεί από το σχολείο).
  •  Πρόσφατο αποδεικτικό στοιχείο ( πρωτότυπο) από το οποίο αποδεικνύεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (Λογαριασμός ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, αντίγραφο εκκαθαριστικού σημειώματος εφορίας) που έχει εκδοθεί στο όνομα του γονέα.

Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η προσκόμιση αποδεικτικού διεύθυνσης μόνιμης κατοικίας όπως αναφέρεται ανωτέρω, δύναται να γίνουν δεκτά και αποδεικτικά από ιδιωτικούς παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας ή παρόχους κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται ο γονέας να προσκομίσει δύο (2) τύπους εκ των προαναφερόμενων δικαιολογητικών.

Για να δείτε τη σχολική περιφέρεια του 10ου Δημοτικού Σχολείου Καλλιθέας (οδούς και αριθμούς) παρακαλώ πατήστε εδώ.

• Βεβαίωση Φοίτησης Δημόσιου ή Ιδιωτικού Νηπιαγωγείου με άδεια λειτουργίας Νηπιαγωγείου και όχι Παιδικού Σταθμού. (Παραλαμβάνεται από το Νηπιαγωγείο)
  • Επίδειξη Ταυτότητας και Φωτοτυπία Ταυτότητας ή διαβατηρίου και των δύο γονέων. ( Εκτός των μονογονεϊκών οικογενειών).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι γονείς των αλλοδαπών μαθητών θα πρέπει να προσκομίσουν και Πιστοποιητικό Γέννησης, επίσημα μεταφρασμένο και σε περίπτωση που δεν το διαθέτουν μπορούν να προσκομίσουν Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης.

(Φέτος στην  Α΄ δημοτικού θα εγγραφούν τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2016.)

Σας ενημερώνουμε επίσης ότι σε περίπτωση που οι εγγραφές υπερβούν το όριο των 25 μαθητών/τριών ανά τμήμα (2 τμήματα), θα μετακινηθούν οι υπεράριθμοι μαθητές/τριες σε σχολείο που θα υποδείξει η Δ/νση Π.Ε. Δ΄ Αθήνας ανάλογα με την απόσταση της κατοικίας τους από το υποδεικνυόμενο σχολείο.

Οι αιτήσεις εγγραφής θα γίνονται καθημερινά από 1η  έως και την  20η  Μαρτίου στο γραφείο της Διευθύντριας του Σχολείου από 12.00 έως 13.00΄ με την προβλεπόμενη μέριμνα για την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού. ( Απαιτείται επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού ή αρνητικού αποτελέσματος rapid test. Υποχρεωτική η χρήση μάσκας).

ΕΙΣΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΔΟ ΑΧΙΛΛΕΩΣ

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ