egrafes

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109Α) και της υπ΄ αριθμ. Φ.6/65742/Δ1//25-04-2018 εγκυκλίου του ΥΠ.Π.Ε.Θ. τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

• Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια και Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή( θα σας δοθεί από το σχολείο).
  • Αποδεικτικό στοιχείο ( πρωτότυπο) από το οποίο αποδεικνύεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (Λογαριασμός ρεύματος, ΕΥΔΑΠ, Σταθερή Τηλεφωνία, Συμβόλαιο Οικίας, Αντίγραφο εκκαθαριστικού σημειώματος εφορίας).
  • Βεβαίωση Φοίτησης Δημόσιου ή Ιδιωτικού Νηπιαγωγείου με άδεια λειτουργίας Νηπιαγωγείου και όχι Παιδικού Σταθμού. (Παραλαμβάνεται από το Νηπιαγωγείο)
  • Ταυτότητα ή διαβατήριο και των δύο γονέων. ( Εκτός των μονογονεϊκών οικογενειών).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι γονείς των αλλοδαπών μαθητών θα πρέπει να προσκομίσουν και Πιστοποιητικό Γέννησης, επίσημα μεταφρασμένο και σε περίπτωση που δεν το διαθέτουν μπορούν να προσκομίσουν ληξιαρχική πράξη γέννησης.

(Φέτος στην  Α΄ δημοτικού θα εγγραφούν τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2012.)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 1: Οι γονείς θα ενημερωθούν σε ποιες Μονάδες Υγείας μπορούν να απευθύνονται για να συμπληρώσουν το Α.Δ.Υ.Μ. (Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή).

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 2: Οι αιτήσεις εγγραφής θα γίνονται καθημερινά από 2 έως και 18 Μαΐου στο γραφείο της Διευθύντριας του Σχολείου από 08.00΄ έως 09.30΄.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 08.00΄έως τις 08.15΄ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΔΟ ΗΡΑΚΛΕΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΔΟ ΑΧΙΛΛΕΩΣ.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Κυριακή Γιαννακάρα