yiothesia2019 1yiothesia2019 2

Την τελευταία εβδομάδα του Σεπτέμβρη όπως γίνεται στο σχολείο μας τα τελευταία πέντε χρόνια, υλοποιήθηκε το πρόγραμμα της «υιοθεσίας» των μαθητών της Α΄ τάξης από τους μαθητές της ΣΤ΄τάξης.

Ένας δοκιμασμένος θεσμός που λειτουργεί πολύ θετικά για τα πρωτάκια και την ομαλότερη προσαρμογή τους στο νέο σχολικό περιβάλλον του Δημοτικού αλλά εξίσου ωφέλιμος και για τα παιδιά της Έκτης τάξης που αναλαμβάνουν έναν υπεύθυνο ρόλο, βοήθειας και «εποπτείας» των μικρών μαθητών κυρίως στα διαλείμματα, σε όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους  ως οι μεγαλύτεροι του σχολείου.

yiothesia2019 3yiothesia2019 4

Οι δύο τάξεις συναντήθηκαν στο προαύλιο του σχολείου κάτω από την επίβλεψη και εμψύχωση των καθηγητών Φυσικής Αγωγής σε συνεργασία με τους δασκάλους τους. Αντάλλαξαν τις ζωγραφιές τους, χωρίστηκαν τυχαία σε ζευγάρια, έπαιξαν παιγνίδια γνωριμίας και τους δόθηκε η ευκαιρία να γνωριστούν μεταξύ τους!

Τα  μπαλόνια που χάρισαν τα παιδιά της Έκτης στους μικρούς μαθητές έδωσαν χρώμα και χαρά!

yiothesia2019 6yiothesia2019 7

Θα ακολουθήσουν και άλλες κοινές δράσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

Ευελπιστούμε ότι και φέτος θα λειτουργήσει αποτελεσματικά το πρόγραμμα για τους μαθητές-τριές μας!

Και του χρόνου!