Agiasmos 2021

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Αγαπητοί Γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα, 13-09-2021 και ώρα 09:30 π.μ. θα τελεστεί ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς σύμφωνα με τις υπ’ αριθμ. Φ7/111089/Δ1//09-09-2021 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. με θέμα: «Λειτουργία Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2021-2022». Οι μαθητές της Α΄ τάξης θα προσέλθουν και θα αποχωρήσουν από την είσοδο της οδού Αχιλλέως και οι μαθητές των υπόλοιπων τάξεων Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄  θα προσέλθουν και θα αποχωρήσουν από τις εισόδους της οδού Ηρακλέους.

Κατά την είσοδό τους οι μαθητές, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, θα φορούν υποχρεωτικά μάσκα, θα επιδεικνύουν τη βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test) που έχει πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευσή τους στο σχολείο και θα κατευθυνθούν στις αίθουσές  τους σύμφωνα με τις οδηγίες των εκπαιδευτικών. Εκεί θα πρέπει να επιδείξουν τη βεβαίωση και στους εκπαιδευτικούς των τάξεων.

Οι μαθητές θα παραλάβουν τα βιβλία τους και θα δοθούν οδηγίες που αφορούν στα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού και στην ορθή χρήση μάσκας σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ. Συνιστάται οι μαθητές/ριες να φέρουν τη σχολική τσάντα τους (εξαιρούνται οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης).

Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης με τους γονείς τους παραμένουν στο προαύλιο.

Λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του κορωνοϊού, ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου μας με παρουσία μόνο των μαθητών/τριών της Α΄  τάξης .

Σημειώνεται ότι κανένας γονέας δεν θα εισέλθει στους χώρους του σχολείου εκτός από έναν γονέα που θα συνοδεύει μαθητή/τρια της Α΄ τάξης. (Παρακαλούμε να τηρείται η απόσταση 1,50 – 2,00 μ. ανάμεσα στους συνοδούς).

Ώρα προσέλευσης μαθητών/ριών:     8:00 – 8:15 π.μ.

Ώρα αποχώρησης μαθητών/ριών :    Η   Α΄ τάξη με τη λήξη του Αγιασμού

Β΄- Γ΄  τάξεις 10:15 π.μ.

Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄ τάξεις  10:30 π.μ.

Σε περίπτωση που χρειάζεστε γονική άδεια, μπορείτε να στείλετε  το αίτημά σας στο e-mail του σχολείου: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και θα την παραλάβετε την Τρίτη που θα δοθεί στα παιδιά σας.

Εάν δεν έχετε τη δυνατότητα ηλεκτρονικής επικοινωνίας, μπορείτε να τηλεφωνείτε στη Διεύθυνση (210-9431341).

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!

Η Αναπληρώτρια Διευθύντρια του Σχολείου

Σπυριδούλα Σαραμπάλου